GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Televizyonlar » 4K Teknolojisi hakkında bilinmesi gerekenler !!
4K  Teknolojisi hakkında bilinmesi gerekenler !!

4K Teknolojisi hakkında bilinmesi gerekenler !!

Merhaba.. Öncelikle yüksek çözünürlükte yani 4096×2160 çözünürlüğüne sahip olmak demektir. Gelişen teknolojiyle birlikte yavaş yavaş hayatımıza giren 4K çözünürlükteki televizyonlar satılmaya başlamaktadır. Fakat şöyle bir eksiklik var. 4K televizyona sahip olup izliyebileceğim program ve video uyuglaması çok az. Bu yüzden en başta 4k ile çekilmiş videoların sayısı artması gerekiyor. Yeni çıkan akıllı telefonlarda HTC ONE M8 gibi 4K video çekebilen telefon ve buna benzer cihazların sayısı artmasını umuyoruz. Tabiki çekilen bir videoyu 4K boyutuna getirirsekte istenilen verimi alamayız ve karşımıza kötü bir tablo çıkar.

3d kapanıyor 4K başlıyor

3d kapanıyor 4K başlıyor

Profesyonel anlamda çekim yapan bir çok kamera olmasına rağmen 4K 5K 6K gibi ama sadece bunlar profesyonel çekimlerde sınırlı kalıyor ve çekilen videolar 4K yayın olmadığı için yada buna uygun tv olmadığı için Full Hd seviyesine indirilerek izleniyor. Tek bir cümleyle 4K’yı tanımlıyacak Full HD’nin 4 katı anlamına geliyor. Buda demek oluyorki 4 katı fazla işlemciye sahip olmak gerekiyor. Ama gelişen teknolojiyle birlikte işlemci konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını net bir şekilde görebiliyoruz.

Şuanda televizyon satışlarına bakacak olursak zaten 4k oynatabilecek video sayısı az olduğu için 4K televizyon satışı bir yerde takılıp kalıyor ve diğer büyük kısmı Full HD televizyonlar alıyor. 4K’nın avantajlarına gelecek olursak 4K çekilmiş bir videodan küçük bir kare alıp onu 1080p formatında yayına sunabilirsiniz ve hiç bir şekilde görüntüde bozulma olmadan. Aynı zamanda içerek üreten tüketicler için titreşimli olan videolar üzerinde oynama yapılarak onları çok net bir hale getirmek gibi avantajlarını sıralayabiliriz. Sadece 4K video oynatmak için televizyon alt yapısında değil aynı zamanda bilgisayar alt yapısındada ciddi bir değişikliğe gitmek gerekiyor. Çünkü 4K video izlemek için işlemcisi ramı ne bilim ekran kartının iyi olması gerekmiyor. SSD’yi bile yükseltmek gerekiyor.
4K’lık 8sn süren bir videonun boyutu yaklaşık 800mb bunuda göz ardı etmemek gerekiyor. Kullanıcıların en çok rahatsız olduğu konulardan biride 4K video çeken bir kamera alıp onu oynatacak bilgisayarın olmaması diyebiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top