GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Akıllı Telefonlar » En Çok Hangi Akıllı Telefon Şirketi Kar Ediyor ?
En Çok Hangi Akıllı Telefon Şirketi Kar Ediyor ?

En Çok Hangi Akıllı Telefon Şirketi Kar Ediyor ?

Merhaba arkadaşlar. Akıllı telefon deyince aklımıza ilk olarak gelen 2 şirket tahmin edeceğiniz gibi Apple ve Samsung. Bu iki şirket global piyasada yüzde 90’lık bir yer bulunduruyor. Yüzdelik dilimlere vurduğumuz zaman %50‘lik payı Apple alırken %40 Samsung ve diğerleri şeklinde sıralanıyor. Diğer büyük firmalar ise LG, Sony, HTC vs. Bu iki büyük şirket her geçen sene piyasayı daha da domine ediyor diyebiliriz. Çıkardıkları ürünlerle müşterileri fazlasıyla memnun eden bu şirketlerin ciroları ise dudak uçurtan cinsden.

En İyi Akıllı Telefon Markası

En İyi Akıllı Telefon Markası

Apple, 2015’in ikinci döneminde 58 milyar dolar ciro elde etti. Cirosunun büyük çoğunluğunu 61.2 milyon adet iPhone satışından elde eden Apple, 47 milyar dolar brüt (%39) ve 13.6 milyar dolar net (%23.4)’lük kazanç sağladı. Şöyle bir örnek verecek olursak eğer, Samsung’un 2015 reklam bütçesi 20 milyar dolardır. Türkiye’nin en büyük şirketi olan Tüpraş’ın yıllık cirosundan 4 milyar dolar fazladır. 2023 hedefi olan bir ülkede yaşıyoruz ve teknolojik alanda eğer ciddi yatırımlar yapmaz isek gelişmiş ülkelere kafa tutmak imkansız diyebiliriz. Örneğin, 1998 yılında Samsung’un cirosu 4 milyar dolar seviyesinde iken Vestel’in cirosu ise 1 milyar dolar. O yıllarda “acaba Samsung’a nasıl yetişebiliriz” tartışmaları yapılabilirken şimdi 2015 yılında? 2015 yılında Vestel’in cirosu 4 milyar dolar oluyor. Samsung’un 2012 yılı cirosu ise 300 milyar dolara çıkıyor. Bu ciddi rakamlardan yola çıkarak ülkemizdeki eksikliği gözler önüne sermek için yeterli tespit bizce.

Bir başka incelememiz olan Samsung Galaxy A8 Tanıtıldı. İşte Özellikleri başlıklı yazımızda Samsung Galaxy A8 Fiyatı, Samsung Galaxy A8 İnceleme ve Samsung Galaxy A8 Ne Kadar ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top