GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Fotoğraf Makinesi » Fotoğraf Çekerken Diyafram Nasıl Ayarlanır
Fotoğraf Çekerken Diyafram Nasıl Ayarlanır

Fotoğraf Çekerken Diyafram Nasıl Ayarlanır

Herkes hayatının bir bölümünde fotoğrafçılığa heves etmiştir. Gerek doğa fotoğrafçılığı gerek moda fotoğrafçılı olsun bu güzel mesleğin sırlarını internetten de olsa hepimizin en az bir kere araştırdığı olmuştur. Akıllı bir telefon alırken kamera özelliğinin iyi olmasına dikkat etmemiz aslında bu eyleme ne kadar meraklı olduğumuzun bir ispatı. Tabii fotoğrafın asıl güzelliğini ya da çektiğiniz obje veya alandaki detayları günümüzdeki en iyi teknolojili telefonda yakalamanız bile imkansızdır. Bu iş için profesyonel bir fotoğraf makinası ve bu makinannn özelliklerini sonuna kadar kullanabilmenizi sağlayacak bir ustalığınızın olması şart.

Fotoğraf çekerken net bir görüntü elde etmenin en iyi yolu ışık ayarlamasıdır kuşkusuz. Hepimizin klişe olarak bildiği fotoğraf çekerken ışığı arkaya alma konusu kısmen doğru olsada profesyonel fotoğrafçılıkta geçerli değildir. Eğer öyle olsaydı çekilen tüm gün batımı fotoğrafları bozuk olması gerekirdi. Diyafram dediğimiz ışık miktarının fotoğrafa yansımasını ayarlayan mekanizma amatör olanlarda dahil olmak üzere tüm fotoğraf makinalarında mevcut bir sistemdr. Fakat profesyonel makinalara göre amatör olanlarda bu açıklık sabittir ve ayarlanamaz.
Eski profesyonel fotoğraf makinalarında bu ayarı, objektifin size en yakın olan halkasını döndürmekle manuel olarak yapılabilmekteydi. Yeni digital modellerde ise bu ayarı yapabilmek için, makine modlarından ‘’Av’’ veya ‘’A’’ yı seçip, ekrandaki diyafram değerini değiştirerek yapmak mümkün. Diyafram değeri fotoğraflarımızda derinlik ve ışık ayarı yapabilmemiz açısından kullanabileceğiniz en önemli özelliktir.

Bir başka incelememiz olan Fotoğraf Makinesi Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda fotoğraf makine alma şartları, fotoğraf makinesi alırken neler yapmalıyız ve fotoğraf makinesi hakkında herşey ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top