GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Fotoğraf Makinesi » Fotoğraf Çekerken En Çok Yapılan Hatalar ve Çözümleri
Fotoğraf Çekerken En Çok Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Fotoğraf Çekerken En Çok Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Merhaba. Bugün sizlere en çok merak edilen ve en çok sorulan soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Kompakt olsun Slr ve cep telefonu olsun tüm çekimlerde yapılan hatalar hakkında genel bir değerlendirme yapmak istiyoruz. Bunlardan birincisi netleme sorunu. Fotoğraf çekerken istediğim objeye odaklanamıyorum gibi sorularla karşı karşıya kalıyoruz.

Dijital dünyada fotoğraf çekmek isteyenlerin yaptığı yanlışlar güzel bir pozu veya kareyi kötüleştirebilir.Öncelikle tanıdığınız bir makinanın veya cep telefonunun olması gereklidir.Hangi düğmenin ne işe yaradığını bilmelisiniz.
Arka planda netleştirmenin önemli olduğunu bilerek netleme noktalarını iyi yakalamasınız.Kadrajlama konusunda da tam bir ortalama ve hizalama olması gereklidir.Kadraj içerisindeki objeleri bir kompozisyon yakalamak daha da güzel bir sonuç yaratır.Teknolojinin getirdiği yenilikleri sayesinde işlevsel özellikleri yerinde ve doğru kullandığımızda oldukça kolaydır.

fotoğraf çekme yöntemleri

fotoğraf çekme yöntemleri

Renk konusunda yaşanan sıkıntıların büyük bir bölümü netleme veya fokus problemlerinden kaynaklanır.Karanlık ortamlarda flaş ayarları oldukça etkili ve önemlidir.Kadrajdaki noktayı çekerken aklımızdan yatay ve dikey olarak bölerek çizgilerin kesiştiği noktalar en iyi noktayı gösterir ve pozlama için uygundur.
Gece uzak manzara çekmek için flaşı kullanmak bazen aşırıya kaçabilir.Dolayısıyla flaşı çok kullanmamak gerekir.Ufuk veya gün batımı fotoğraflarında ilerideki çizginin düz alınarak kadrajlama yapılması gerekir.En ufak bir kaydırma manzarayı götürebilir.
fooğraf çekme püf noktaları

fooğraf çekme püf noktaları

Her ortamda yapılması gereken kontrast,beyazlık ayarı gibi seçenekler oldukça önemlidir.Mümkün olduğunca doğal ışık yakalanmalıdır.Ellerinizin titremesi veya objektifi ayarlayamadığınız durumlarda tripod kullanmalısınız.Görüntü netliği oldukça farklı olacaktır.Bazı kişiler tripod kullanmak istemez ve flaş kullanarak,ISO yükseltenler doğallıktan uzak,kötü foroğraflar çekmiş olur.
Günümüzde bir çok makine çeşidi ve objektif detayları çeşitlilik sunarken önemli olan bilgi sahibi olduğumuz bir makine ile çalışmaktır.

Bir başka incelememiz olan Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir !! başlıklı yazımızda fotoğraf makine özellikleri, fotoğraf makinesi alınırken dikkat edilecek hususlar ve Fotoğraf makinesi alınırken ne yapmalı ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top