GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Fotoğraf Makinesi » Fotoğraf Makinelerinde ISO Ne İşe Yarar
Fotoğraf Makinelerinde ISO Ne İşe Yarar

Fotoğraf Makinelerinde ISO Ne İşe Yarar

Fotoğraf çekerken en çok ihtiyaç duyduğumuz şey ışık diyebiliriz. Tabiki her zaman ışıkta yeterli olmayabiliyor. Ya makinenin hiç sarsılmaması gerekiyor yada ışığa karşı hassasiyetini arttırmaya yarayan İSO ayarlarını yapmamız gerekiyor.İSO değerini arttırdığımız zaman çok az ışıkta bile fotoğrafı net olarak çekmemiz mümkün olabiliyor

İSO seçenekleri

İSO seçenekleri

Son 2 sene içerisinde çıkan teknolojilerle 6500 isoyla bir bale yada tiyatro gösterisini flasha gerek duymadan çok net bir şekilde çekebilirsiniz. Bundan 2 sene önce böyle bir teknoloji yoktu. Her geçen sene İSO değerleri yükseltilerek daha net fotoğraflar elde edebiliyoruz. Enstantene hızımız yeterli olmadığı zaman yada yeterli diyaframa ulaşamıyorsanız isoyu yükselterek daha aydınlık fotoğraflar çekebilirsiniz. Düşük iso değerlerini genellikle gündüz vakti yada çok aydınlık olduğu zamanlarda kullanıyoruz.

Gece flash olmayan ortamlardada iso değerinizi iyi ayarlamak daha başarılı fotoğraflar çekmek için olmazsa olmazlarınızdandır. Bu İSO skalası ne kadar geniş olursa bizim için o kadar çok seçenek imkanı demek oluyor da diyebiliriz.

Bir başka incelememiz olan Nikon D5200 hakkında detaylı inceleme başlıklı yazımızda D5200 almak mantıklı mı, Nikon D5200 ve Nikon D5200 fiyat ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top