GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Yeni Gelişmeler » iOS 10 Özellikleri ve Yayınlanma Tarihi
iOS 10 Özellikleri ve Yayınlanma Tarihi

iOS 10 Özellikleri ve Yayınlanma Tarihi

Merhaba arkadaşlar. Apple WWDC APPLE etkinliğinde birbirinden farklı yeniliklerle büyük bir tanıtım organizasyonu yaptı. Bu yeniliklerin en önemlisi iOS 10. Apple, tanıttığı bu sürüm ile birlikte bir çok yenilikle karşımıza çıkıyor. Yapılan bu değişimlerin asıl amacı kullancının cihazı daha rahat kullanmasını sağlamak ve diğer cihazlarla daha uyumlu çalışmayı hedeflemiş gibi görünüyor. İsterseniz kısa başlıklarla bu yenilikleri açıklayalım.

1. Kullanıcı Deneyimi: Bu başlığımızda kilit ekranındaki değişiklikten bahsedeceğiz. iOS 10 ile artık telefonu elinize aldığınızda kilit ekranı otomatik olarak açılacak. Ekranı açmadan bildirimleri silecek ve onlara dönüt verebileceksiniz. Müzik panelinide burdan kontrol etmeniz artık mümkün olacak.

iOS 10 Ne Zaman Çıkacak

iOS 10 Ne Zaman Çıkacak

2.Siri: Siri’deki en büyük yenilik çalışma alanının artması olmuş. Birçok uygulamayı ve oyunu Siri sayesinde açabileceksiniz. Mesajlaşma, spor ve fotoğraf arama özellikleride Siri kardeşimize entegre edilmiş.

3.QuickType: iOS 10’daki bir diğer yenilik olan QuickType, size birisi bir soru yönelttiğinde klavyede o soruya verilebilinecek cevaplar çıkacak. Bir nevi akıllı cevap yönetimi geliştirilmiş.

4.Fotoğraflar: Fotoğraflar bölümünde gelen yenilikler ise fotoğraf çekilme esnasındaki konumunuzun ve yanınızdaki arkadaşınızı tanıyarak bunu albümlere detay olarak ekleyebilecek.

5.Haritalar: Haritalar uygulamasının arayüzü tamamen değişmiş. Yakınınızdaki ATM, kebapçı, pideci gibi çok fazla detayı artık haritalarda filitreleyebileceksiniz. Ayrıca uyumlu olan mekanlarla direk bu uygulama sayesinde rezervasyon yaptırabilme imkanınızda bulunuyor. Yaptığınız rezervasyonu Apple Pay ile ödeme bile yapabilirsiniz.

6.Apple Music: Bir diğer arayüzü değişen uygulama ise Apple Music. Uygulamadaki en dikkat çeken özellik ise şarkı sözlerine ilgili alandan ulaşılması diyebiliriz. Aynı zamanda kullanımı daha da kolaylaştığı görülüyor.

7.Mesajlar: Gelen yeniliklerin başında video ve link paylaşımı. Mesajlar bölümünden video izleyebileceksiniz. Emoji boyutlarından 3 kata kadar bir büyüme imkanı sunuluyor. Ayrıca gizli mesajlaşma özelliğide eklenen uygulamaya buzlanan mesajlar, mesajı alan kişinin kaydırma yöntemi ile mesajı okuyabilecek.

iOS 10, Temmuz ayı itibariyle beta sunumunu indirebileceksiniz. Eylül ayı gibi ise tüm cihazlara yüklenmesi bekleniyor. Destekleyen cihazlar ise iPhone 5 ve üzeri.

Bir başka incelememiz olan Hangi Sosyal Ağın Kaç Üyesi Var? başlıklı yazımızda Dünyanın En Büyük Sosyal Ağları, En Aktif Sosyal Ağ ve Facebook Kaç Üye Var ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top