GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Yeni Gelişmeler » Projeksiyon Çeşitleri ve Özellikleri
Projeksiyon Çeşitleri ve Özellikleri

Projeksiyon Çeşitleri ve Özellikleri

Merhaba arkadaşlar. Bir önceki yazımızda projeksiyonlar hakkında genel bilgi vermiştik. Bugün ise Projeksiyon çeşitlerinden ve hangi tür özelliklere sahip olduğunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikle tanımını yapacak olursak, bilgisayar veya televizyondaki görüntüyü boş bir alana yada perdeye daha büyük boyutlarda yansıtma işidir. Şuan satılan 3 tip projeksiyon ve türevleri vardır. Bunlar;

1.LCD Projeksiyon: LCD projektörler renk ve tonlama işlemini daha iyi yaparken bununla birlikte fiyat olarak da diğerlerine göre daha pahalıdır. Genellikle ev ortamında kullanılacağı zaman bu tür projektörler tercih edilmesi gerekir.
2.DLP Projeksiyon: Genellikle LCD türüyle çok karşılaştırılan bir cihazdır. Bunlarda genellikle ticari alanlarda daha sık kullanılır. Yedek parçası daha ucuz, daha az ısınan ve daha uygun fiyatlarda elde edebileceğiniz bir türdür. Dlp türde kısa mesafeli alanlar için bir çok seçenek bulunurken diğer türlerde çok az sayıda vardır.
3.LED Projeksiyon: Ortalama 25000 saatlik lamba ömrü olan bu projektörler karanlık alanlar için üretilmiştir. Yani PES salonlarında yada Derbi maçlarının izlendiği dev ekranlarda bu tür projektörler tercih edilebilir.

4.3D Projeksiyon: HDMI girişiyle birlikte sadece 3D görüntü vermeyi sağlayan projektörlerdir. HDMI kablosu ile bağlandığı için hem ses hemde görüntü projektörden gelir. Bunun için cihazın sesini açmanız yeterli. Okul veya benzeri yerlerde sesler idare etsede ev ortamında film izlemek istiyorsanız mutlaka bir sinema sistemi almanızı öneririz.

Bir başka incelememiz olan Projeksiyon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı yazımızda projeksiyon alırken hangi özelliklere bakılır, projeksiyon nasıl çalışır ve projeksiyon nedir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top