GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Yeni Gelişmeler » Tablet Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler..
Tablet Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler..

Tablet Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler..

Merhaba. Tablet bilgisayarlar gelişen teknolojiyle birlikte işimizi çok kolaylaştıran cihazlardır. Her yerde anında online olabileceğimiz ve işimizi halledebileceğimiz seviyedeler. Piyasada birkaç tane büyük oyuncu var . Bunlar İOS işletim sistemi ile çalışan İpadler, Android işletim sistemiyle çalışan tabletler ve windows işletim sistemiyle çalışanlar tabletlerdir.

Akıllı tabletler

Akıllı tabletler

Fakat asıl herkesin merak ettiği şey bu tabletleri seçerken nelere dikkat edeceği konusudur. Aslında bütün tabletler hemen hemen aynı işi yapıyor. Yazı yazabiliyorsunuz,mail atabiliyorsunuz, not alabiliyorsunuz, oyun oynayabiliyorsunuz.Tabiki her tabletde farklılıklar bulunabiliyor. Mesela İos’la çalışan İpadler daha kullanım kolaylığına önem verirken, Android tabletler ise daha fazla özellik seçeneğiyle karşımıza çıkıyor.

Apple Tabletler

Apple Tabletler

Windows bu sahaya yeni girmesiyle sebebiyle henüz hangi tarafta yer alacağı tam olarak net değil. Fakat Windows tabletler daha çok tasarımıyla kullanıcıların dikkatini çekmiş durumda. Kısaca tablet alırken dikkat edebileceğimiz 5 hususu maddeler halinde sıralayacak olursak.

Full hd tabletlerin özellikleri

Full hd tabletlerin özellikleri

1. Teknik servis desteği ve Garantisi var mı ?
Ucuz fiyata tablet alacağım derken kullanıcıların en çok aldandığı konu garantisi ve teknik servisi olup olmamasıdır. Piyasada ucuza satılan birçok tabletin garantisi bulunmuyor. Ucuz mallardan yapıldığı için teknik servise gitme ihtiyacı duyuluyor. Fakat acı gerçek cihazın garantisinin ve teknik servisinin olmadığının öğrenilmesiyle açığa çıkıyor.

oyun tabletleri için nelere dikkat edilmeli

oyun tabletleri için nelere dikkat edilmeli

2. Ne pahalı Ne ucuz tablet alın !!!

Özellikle tablet alırken çok ucuz mallardan kaçınılması gerekiyor. Mesela 90tl 8inçlik bir tabletin ne kadar kalitesiz olduğu sorgulanmamalı bile. Çünkü piyasadaki herşeyin maliyeti belli. Böyle ucuz mallara para bağlayarak sizi yarı yolda bırakmasına izin vermeyin. Aynı şekilde aynı özelliklerdeki tabletlere bir logo yada marka nedeniyle 300 400tl fark vermekte gereksizdir. Benzer özellikteki tabletleri daha işlevsel ve uygun fiyata alınabilinir.

Woman using iPad tablet computer

Woman using iPad tablet computer

3. Yeterli Çözünürlüğe Sahip olmalıdır.

Akıllı telefon ve tablet sektöründe en çok gelişen alanlardan biride ekran çözünürlüğü diyebiliriz. Artık hemen hemen her tablette Full hd 1080p yada Hd 720p ekran görmek mümkün. Fakat buna rağmen piyasada hala düşük çözünürlükte tabletler satılıyor. Tabletler akıllı telefonlara göre ekran boyutları daha büyük olduğu için pikselini yani çözünürlüğünden daha çok etkinlendiğimiz cihazlardır. Bu yüzden görüntünün daha göz alıcı olması için piksel yoğunluğunun ( PPI) yüksek olmasına dikkat etmeye çalışın.

tablet çözünürlükleri

tablet çözünürlükleri

4. İşlemcisine Dikkat Edin.

Bundan birkaç sene öncesine kadar tek çekirdekli tabletlerle birçok uygulama rahatça kullanılırken şuan o devir kapanmış durumda. Gelişen teknolojiyle birlikte uygulamaların içeriği olsun temek yapısı olsun git gide gelişme gösteriyor. Bu yüzden oyunları ve uygulamaları daha akıcı bir şekilde kullanmak için en az çift çekirdekli tablet almaya dikkat edeniz.

Tabletlerin özellikleri

Tabletlerin özellikleri

5. Hafızanın Arttrılabilir olmasına önem gösterin.

Kullanıcıları en çok yarı yolda bırakan yani yeni tablet almaya sevk eden önemli faktör arttırılamayan hafızadır. Genel olarak tablet alınırken cebimizi düşünerek en az hafızalı tabletleri tercih ederiz. Fakat ilerliyen zamanlarda yeni uygulamaları ve oyun yüklemek için kayıtlı olanları silmek durumda kalabiliyoruz. Buda kullanıcıları yeni ve daha yüksek hafızalı tablet almaya teşvik ediyor. O yüzden tablet alırken arttırılabilir hafızasının olmasına dikkat edilmelidir.

windows 8 tabletler

windows 8 tabletler

Bir başka incelememiz olan Nokia Lumia 635 Yakından Bakalım !! başlıklı yazımızda lumia 635 kamerası, lumia 635 öngörünümü ve lumia 635 özellikleri ve görünüşü ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar:

  • tablet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top