GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Yeni Gelişmeler » Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalı
Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalı

Telefon Suya Düşünce Neler Yapılmalı

Merhaba. Günümüzde telefonlar, fiyatlarının gün geçtikçe artmasıyla birlikte daha değerli bir hal almaya başladı. 2500 Tl verip aldığımız telefonu ister istemez daha dikkatli kullanmamız gerekiyor. Genellikle kullanıcılarımız telefonlarını korumak için kılıf yada ekran koruyucu alarak önlem almaya çalışıyor. Yeni çıkan bir çok telefon artık su geçirmez bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Fakat siz bu kadar şanslı olmayabilirsiniz. Telefonunuz suya düştüğü zaman yada suyla temas ettiği zaman yapacağınız ilk işlemleri bugün sizlere kısaca anlatacağız.

İlk olarak geleneksel yöntemlerden vazgeçmemiz gerekiyor. Yani saç kurutma makinesiyle telefonumuzu kurutmaya çalıştığımız zaman telefonun hassas ve mekanik parçaları zarar görüyor ve suyun daha da diğer parçalarına ilerlemesine neden oluyorsunuz. Telefonunuzu suyla temas ettiğinde elinizde olması gereken malzemeler;

suya düşent telefona neler yapılır

suya düşent telefona neler yapılır

– Pirinç,pamuk, vakum poşet, silika jel, kuru havlu, kulak temizleme çöpü ve şarj aleti

İlk olarak yapacağınız işlem telefonunuzu kapatmak olmalıdır. Çünkü telefon açık halde suyla tüm mekaniklerinin temas etmesiyle belki de çok geç olabilir ve hiç açılmayabilir. O yüzden hemen telefonun hemen kapatılması gerekiyor. İkinci işlemimiz ise telefonu ayırabildiğiniz kadar tüm parçaları ayırın. Yani sim kart, batarya , kapak vs. Tüm parçaları ayırdıktan sonra kuru havlu üzerine koyunuz. Daha sonra bu parçaları kurulamanız gerekiyor. Fakat bu işlemi havlu yada bezle yapmak yeterli değildir. Çünkü bez ve havlular yeteri suya içine çekmemektedir. Bu yüzden bir pamukla bu işlemi gerçekleştireceğiz. Hem daha temiz hemde daha sağlıklı olacaktır. Telefonun ince ve küçük deliklerini kulak çöpüyle kurulamakta azda olsa faydalı işlemlerden biridir. Daha sonra yapacağımız işlem ise silika jeli kullanmaktadır. Çoğunuz belki ismini ilk kez duyuyor fakat çokta yabancı olduğunuz bir şey değildir. Genellikle ayakkabı ve çantaların içinden çıkan beyaz bir poşet içinde olan küçük taneciklerdir. Tahmin ettğiniz gibi silika jelin olduğu bir kaba ıslanan cihazımızı koyduğumuz zaman çok çabuk bir şekilde cihazın içindeki nemi alabilirsiniz.

silika jel kurutma yöntemi

silika jel kurutma yöntemi

Tabii ki silika jeli nerde bulacağım diyebilirsiniz. Onun kadar etkili olmasa da pirinç taneleri de aynı işlemi yapabiliyor. Pirinç dolu bir ortama koyduğumuz zaman içindeki ıslaklığı ve nemi alabilirsiniz. Burdaki püf nokta ise cihazımızın pirinç dolu ortamda hava almamasıdır. Yani vakumlu poşet yada saklama kabının içine 24 saat boyunca hiç ellemeden bekletmeniz gerekmektedir. Yapacağınız en son işlem ise telefonu açmadan telefonunuzu yüzde 100 olarak şarj edin. Çünkü şarjınızı tamamen doldurmanız karşılaşabileceğiniz sorunları en aza indirmesini sağlayacaktır.

Bir başka incelememiz olan Android 5.0 Lollipop Güncellemesi Hakkında Genel Bilgiler başlıklı yazımızda android 5.0 lollipop farklılıkları, Android 5.0 Lollipop görünümü ve android 5.0 lollipop ne zaman çıkacak ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top