GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Yeni Gelişmeler » Telefonun Dinlendiğini Nasıl Anlarsınız?
Telefonun Dinlendiğini Nasıl Anlarsınız?

Telefonun Dinlendiğini Nasıl Anlarsınız?

Merhaba arkadaşlar. Son dönemde özellikle ülkemizdeki karışık durumlardan dolayı telefon dinlenmesi konusunda kafanızda soru işaretleri mi oluştu? İşte bugün sizlere telefon dinlenmesi hakkında güncel bilgileri aktaracağız. Bunu anlamak için bir çok profesyonel yöntem bulunuyor. Örneğin yazılımlar, kanunlar yada ek cihazlar gibi. Fakat bunlar çoğumuzun seviyesini aştığı için daha amatör yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

Telefonun Dinlendiğini Nasıl Anlarsınız?

Telefonun Dinlendiğini Nasıl Anlarsınız?

1.Casus Yazılım: Akıllı telefonlarımız bir kaç farklı yöntem ile dinlenebilir. Bunlardan birisi casus yazılımlar. Telefonunuza kötü niyetli insanlar casus yazılım yükleyebilir. Genelde Android tabanlı telefonlarda bunu yapmak daha kolaydır. Çünkü bu sistem açıktır ve amaçların saptırılması daha kolaydır. iOS tabanlı cihazlarda ise bunu yapmak daha zordur. Her iki tabanlı telefonlarda ise belirtiler benzerdir ve ekstra program çalıştığı için telefonunuzun şarjı olduğundan daha erken biter. Telefonunuzundan hışırtı veya farklı sesler gelebilir. Tüm bu belirtiler tabiki dinlendiğiniz anlamına gelmiyor. Telefonunuzun kalitesinden de kaynaklanıyor olabilir.

2.Sanal Baz İstasyonu: Genellikle yasadışı dinlemeler bu yöntemle gerçekleştirilir. Telefonun bağlantı kurabileceği sanal bir baz istasyonu kurarak frekanslarınızı kolayla ele geçirebilirler. Bu sebepten dolayı konuşurken eko oluştuğu söylensede bunun sebebi genellikle GSM operatörlerinin iletişimden kaynaklı sorunları olabiliyor.

3. Operatör Verilerinin Dinlenmesi: Bu tür dinlemeyi genelde devletin resmi kurumları yapmaktadır. Diğer seçenek ise operatörün kendisinin dinlemesidir. Genelde GSM şirketlerinde çalışan art niyetli insanların yapabileceği bir yöntemdir. Bunu anlamakta imkansıza yakın bir düzeydedir.

Dinleniyorsanız ve elinizde profesyonel araçlar(casus yazılım bulucu, dedektif, ölçüm aracı, savcı) yok ise dinlendiğini anlamanız imkansızdır.

Bir başka incelememiz olan Google Allo Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızda Google Allo İçerik, Google Allo İndir ve Google Allo Nasıl ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top