GÜNCEL
Buradasınız: Anasayfa » Yeni Gelişmeler » Virüs Giren Bilgisayara Ne Yapılır ?
Virüs Giren Bilgisayara Ne Yapılır ?

Virüs Giren Bilgisayara Ne Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar. Aklinizkalmasin ekibi olarak bugün yine sizlere çok faydalı olacak bir araştırma yaptık. Hemen hemen her yerden bilgisayarımıza virüs bulaşabilir. Dikkatsizce tıkladığım bir link yada indirdiğimiz bir programın içine gizlenmiş zararlı yazımlar sonucu bilgisayarımız zarar görebilir. Önemli şifrelerimizi ve dosyalarımızı bu yazılımlar sayesinde ele geçirip kötü amaçlı kullanabilirler. Bu yüzden bir link tıklarken 2 kere düşünmemiz gerekiyor. Bugün bilgisayarınıza virüs girdiğini anladığınızda ilk aşamada neler yapılması gerektiğinden bahsetmek istiyoruz.

Antivirüs modelleri

Antivirüs modelleri

İlk olarak yukarıda gördüğünüz bir Virüs Programı İndirin ve Taratın. Bilgisayarımıza virüs girdiğini anladığımız an hemen antivirüs programı yüklememiz gerekiyor. Fakat her virüs bu kadar kolay temizlenmiyor. 2 çeşit virüs vardır. Bunların işletim sisteminin içine girmiş olanlar ve arka planda olanlar. Arka planda olan virüsler bazen antivirüsü bile devre dışı bırakarak bizi zor durumlara sokabiliyor. Antivirüs programını çalıştırmanıza rağmen eğer virüs olduğuna eminseniz ve bir zararlı yazılım bulamıyorsa bilgisayarınız ciddi şekilde risk altındadır. Hemen üst düzey format atmanız gerekiyor. Bu format standart formatlardan farklı olarak tüm geçmişte olan işletim sisteminin içindeki dosyaları silip tekrar yükleme işidir. Eğer bilgisayarınızla önemli işler yapıyorsanız mutlaka bilgisayar teknisyeni aracılığıyla format attırmanız gerekiyor.

Bir başka incelememiz olan Android ve İOS Akıllı Telefonlar Nasıl Güncellenir başlıklı yazımızda akıllı telefon güncellemesi nasıl olur, andorid güncelleme ve iphone güncellme nasıl olur ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top